Günümüzde oldukça yaygın olan insansız hava araçları yani diğer bir ismi ile adlandıracak olursak Drone, birçok kez gündemi meşgul etti. Teknoloji dünyasının ilgisini çeken yapımlardan olan Drone, görünüşe göre ülkemizin güzide şehirlerinde Van’da yasaklanmış. Detaylar haberimizde!

Teknoloji sitelerinde pek çok defa rastlamışsınızdır Drone haberlerine. İnsansız hava araçları olarak da nitelendirilen bu araçlar, birçok kez gündeme gelir ve gündemdeki sıcaklığını da korur. Yine bu araçlar hakkında bir haberimiz var sizlere fakat bu seferki insansız hava araçlarının marifetlerini anlatan cinsten bir haber değil. Lafı çok fazla uzatmadan şunu söyleyebiliriz ki Van valiliği, Drone kullanımını yasakladı. Yasağın sebebi ve detayları ile ilgili ise önemli bir açıklama yapıldı.

Drone

Yapılan açıklamada ise “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün insansız hava araçları sistemleri talimatı gereğince, sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçlarının Valilik ve Kaymakamlık Binaları, askerî bölge, bina, tesisler ve lojmanlar, adliye binaları ve lojmanları, emniyet bina, tesis ve lojmanları, hava limanı ve çevresi, kamu kurum ve kuruluşlarına ait bina, tesis ve lojmanlar üzerinde kullanılması yasaklanmıştır.” ifadelerine yer verildi. Bununla birlikte yasağın temel sebebinin ise terörle mücadele olduğu ortaya kondu. Yapılan açıklamanın bir kısmı bu şekilde iken diğer kısmında ise “İlimizin terörle mücadele açısından taşıdığı hassasiyet gereği sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçları ile uçuş yapılmasının, tehlikeli madde taşınmasının, fotoğraf ve film çekilmesinin uygun olmadığı, sivil uçuşların yanı sıra il sınırları içerisinde alçak irtifada uçuş yapan çok sayıda helikopter trafiğinin bulunduğu, kuralların ihlali halinde ve bu araçların radarda da görülmeme ihtimali karşısında telafisi olmayan durumların vuku bulabileceği değerlendirildiğinden Van İli sınırları hava sularının tamamı, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66. Maddesi gereğince; sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçları uçuşuna yasaklı bölge ilan edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here