Suya ve Toza Karşı Dayanıklılık Nedir, IP, IP68 Nedir?

- Bu haber 204 kez okundu.

Suya ve Toza Karşı Dayanıklılık Nedir, IP, IP68 Nedir?
Akıllı teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, her geçen gün hayatımıza yeni birçok kavram giriyor. Bunlardan birisi de IP, IP67, IP68 gibi kavramlar. Peki bunlar ne anlam ifade ediyor? Akıllı telefonların yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda en çok yapılan eleştirilerin başında bu cihazların fazla dayanıksız olması, su, toz gibi hayatın olağan kazalarına karşı bir çırpıda bozulabilmesi. Tabii gelişen teknoloji ile birlikte bu cihazlarda alınan önlemlerde bu tür acı sürprizlere karşı bir koruma kalkanı geliştirdi. Cihazlardaki bu koruma seviyeleri belli başlı standartlar dahilinde sıralanıyor ki işte buna IP yani International Protection Code (Uluslararası Koruma Kodu) deniyor. Suya-Dayanıklı-En-İyi-10-Akıllı-Telefon Birçoğumuz suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası denildiği zaman bunun IP66, IP67, IP68 gibi belli başlı kodlarla tanımlandığını biliyordur. Peki bu kodların neye göre verildiğini, hangi anlamı ifade ettiğini biliyor musunuz? IP'nin ne anlama geldiğini zaten söylemiştik, bundan sonra gelen her rakam aslında bir sınıfı temsil ediyor. Buna göre 1. Rakam: Katı Cisimlere Karşı Koruma, 2. Rakam: Sıvılardan Koruma, 3. Rakam: Mekanik Etkilerden Koruma'yı temsil eder, ancak 3. basamak çok fazla kullanılmaz ve genelde IP'den sonra 2 basamaklı rakamlar yer alır.

Katı Cisimlere Karşı Koruma

ip-koruma-sinifi Burada Derece yazan kısım, IP kavramının hemen ardından gelen ilk rakamı temsil ediyor. Örneğimizde diyelim ki Note 7'den bahsediyoruz. Galaxy Note 7 Galaxy Note 5 Karşılaştırması haberimizde de belirttiğimiz gibi Note 7 IP68 sertifikasına sahip. Yani ilk basamak 6. Tablodan 6'ya baktığımız zaman, bunun karşılığının Toz Geçirmez, Toz girişi kesinlikle yok, olduğunu görüyoruz. Zaten gördüğünüz gibi bu toza karşı en yüksek koruma. O halde Note 7 toza karşı tam bir koruma kalkanı kullanmış.

Sıvılardan Korunma

ip-koruma-sinifi-ikinci_basamak Bu da ikinci basamağı açıklayan Uluslararası Kod. Örneğimizdeki Note 7'de IP68 koruması vardı. İkinci basamak olan 8'e tabloda baktığımız zaman, Suya sürekli daldırma etkilerine karşı korumalı. Belirtilen sıcaklık ve basınçtaki suya sürekli daldırmaya dayanıklıdır, denilmiş. Yine göreceğiniz üzere en güçlü seviye de 8. Yani Note 7 hem suya hem de toza karşı en yüksek derecede koruma sağlamış. Siz de kendi modelinizi bu tabloya göre tanımlayabilirsiniz.

Mekanik Etkilerden Koruma

Derece Koruma Açıklama
0 Korumasız. Cihaz muhafazasının mekanik zorlamaya karşı koruma özelliği yoktur.
1 0,225 j(joule)’lük mekanik zorlamaya karşı dayanıklılık. 15 cm yükseklikten düşen 150 gr’lık bir cismin uyguladığı zorlamaya karşı dayanıklıdır.
2 0,375 j’lük mekanik zorlamaya karşı dayanıklılık. 15 cm yükseklikten düşen 250 gr’lık bir cismin uyguladığı zorlamaya karşı dayanıklıdır.
3 0,5 j’lük mekanik zorlamaya karşı dayanıklılık. 20 cm yükseklikten düşen 250 gr’lık bir cismin uyguladığı zorlamaya karşı dayanıklıdır.
5 2 j’lük mekanik zorlamaya karşı dayanıklılık. 40 cm yükseklikten düşen 500 gr’lık bir cismin uyguladığı zorlamaya karşı dayanıklıdır.
7 6 j’lük mekanik zorlamaya karşı dayanıklılık. 40 cm yükseklikten düşen 1.5 kg’lık bir cismin uyguladığı zorlamaya karşı dayanıklıdır.
9 20 j’lük mekanik zorlamaya karşı dayanıklılık. 40 cm yükseklikten düşen 5 kg’lık bir cismin uyguladığı zorlamaya karşı dayanıklıdır.
Burada da her ne kadar örneğimizdeki Note 7'de bulunmasa da, 3. basamağın dolu olması halinde o rakamın anlanlandırılması işine yarayacak olan tabloyu sizlerle paylaşıyoruz. 3. basamaktaki rakamı buradan bularak cihazınızın hangi mekanik etkilere ne kadarlık bir seviyede dayanabileceğini görebilirsiniz. Son bir not, her ne kadar cihazlar bu tablolarda yer alan korunma seviyelerinin hepsinden en üst düzeyde de faydalansa, yine de sizin elinizden geldiğince cihazınızı dış etkilerden korumanız hem sizin hem de cihazınızın sağlığı için yerinde bir hareket olacaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.