Öne Çıkanlar yeni Nokia modeli iphone X gibi en güzel foto efekt programı Yeni Apple watch nasıl

Profesyonel Fotoğraf Makinesi Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli

- Bu haber 157 kez okundu.

Profesyonel Fotoğraf Makinesi Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli
Eğer aklınızda Profesyonel Fotoğraf Makinesi almak varsa nelere dikkat etmelisiniz ? Bu haberimizde ayrıntılı bir şekilde dikkat etmeniz gereken her şeyi ele alacağız.  Profesyonel Fotoğraf Makinesi almak isteyen kişilerin ilk olarak belirlemeleri gereken şey bütçeleri. Eğer profesyonel anlamda fotoğraf çekimleri yapmak istiyorsanız DSLR makinelere bakmanız gerekiyor. DSLR fotoğraf makinelerinin fiyatları 100.000 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bunun sebebi bu makinelerde ana gövdenin dışında Objektif, hafıza kartı, filtre, çanta, tripod vs. gibi aksesuarlara ihtiyaç duyulması. Bu aksesuarlar sayesinde çektiğiniz fotoğrafların kalitesi artıyor. Ancak yok ben sadece anı olsun diye fotoğraf çekeceği diyorsanız Kompakt fotoğraf makinesi almanız yeterli olacaktır. Şimdi Profesyonel Fotoğraf Makinesi Alacakların dikkat etmesi gerekenleri sıralayalım.

Çözünürlük

Eğer çözünürlüğü yüksek bir kamera almak istiyorsanız Piksel'i yüksek kameraları tercih etmelisiniz. Satın alacağınız kameranın megapikseli ne kadar yüksekse çözünürlüğü de o kadar yüksek olacaktır. Ancak yüksek çözünürlük yüksek görüntü kalitesi anlamına gelmiyor. Elbetteki çözünürlük arttıkça çekilen fotoğrafların kalitesi artıyor. Ancak 14MP çözünürlüğe sahip bir kameranın görüntü kalitesi 16MP çözünürlüğe sahip bir kameranın görüntü kalitesinden daha üstün olabilir. Bunun sebebi sensörün yakalayabileceği piksel sayısının 14MP'lik kamerada daha yüksek olmasıdır. Bu sebeple makine alırken ayrıntılı bir şekilde incelemeniz ve sensörün yakalayabileceği piksel sayısına bakmanız gerekmekte.

ISO

ISO ya da diğer adıyla ASA ışığın geçirgenliğiyle ilgili çoğu kamerada bulunan bir ayar. Bu ayar sayesinde yetersiz ışık bulunan ortamlarında diyafram ve estanteneyi destekleyerek fotoğraf çekebiliriz. Eğer anolog bir makineye sahipseniz her bir ISO değeri için yanınızda farklı bir film bulundurmanız gerekir. Dijital makinelerde ise otomatik ayarlar mevcut. Bu ayarlar sayesinde kolay bir şekilde ISO ayarını yapabiliyoruz. Eğer bulunduğunuz ortamda yüksek ışık varsa ISO değerini en aza indirmeliyiz. Işıksız veya az ışıklı bir ortamda bulunuyorsanız ISO değerini arttırmalısınız. 3200 ISO ve 1600 ISO değerleri genellikle gece kullanılmaktadır. Ancak ISO değeri arttıkça fotoğraflarda gren (kumlanma) ortaya çıkar.

Objektif Özellikleri

Profesyonel fotoğraf makinesi alacaksak eğer para harcamamız gereken önemli aksesuarlardan bir tanesi de objektif. Lens olarak tabir edilen bu aksesuarı alırken dikkat etmemiz konu diyafram aralığı. Diyafram aralığı f ile gösterilir. Ve bu aralık ne kadar düşükse objektif içeri o derece fazla ışık alır. Işığın olması daha kaliteli fotoğraflar çekebilmemiz için gerekli bir unsur olduğuna göre. F değeri düşük olan bir objektifi tercih etmemiz doğru olacaktır. Aksi takdirde ISO değerini arttırarak fotoğraf çekmek zorunda kalırız. Normal bir lenste olması gereken diyafram aralığı f/1.8 ya da f/2.0'dır. diyafram degerleri Lens konusunda kaç tür lens olduğundan ve bunların ne işe yaradığından bahsedelim. 8 lens türü bulunmakta. Bunlar: Standart Lensler, Balık Gözü Lensler, Geniş Açılı Lensler, Tele Lensler, Zoom Lensler, Titreşim Engelleyici Lensler, Makro Lensler ve Aynalı Lenslerdir. Standart Lens: Prime Lens olarak da bilinir. Günlük hayatta en çok tercih edilen lens çeşididir. Bu lensi alırken diyafram aralığının ne derece olduğuna dikkat etmelisiniz. Düşük değerli lenslere yönelmelisiniz. Balık Gözü Lensler: Aslında pek de tercih edilmeyen, kişisel zevke dayalı fotoğraflar çekmenize olanak tanıyan bir lens. Görüş açısı çok geniştir ancak görüntüde bozulmalar yapar. Geniş Açılı Lensler: Daha çok mimari çekimlerde ve manzara fotoğraflarında kullanılan lenstir. Bu lens de görüntünün kenar kısımlarında bozulmalar yapar. sigma Tele Lensler: 90 mm'den uzun lenslerdir. Bu lenslerin konuyu çerçeveye daha büyük koyma becerisi vardır. Ayrıca fotoğraflayacağınız konudaki objeleri birbirine daha yakın gösterir. Daha çok belgeselcilerin kullandığı lenstir. Zoom Lensler: Bu lensi sabit odak uzaklığına sahip olmayan lens şeklinde tanımlayabiliriz. Prime Lenslerde odak uzaklığı sabittir ve daha yakın fotoğraflar çekebilmeniz için daha çok yaklaşmanız gerekir. Oysa Zoom Lenste yakınlaştırma yaparak objeye yakın olmadan da yakın fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu lenslerin dezavantajı diyafram aralıklarının Standart lense göre daha yüksek olmasıdır. Lens içeri daha az ışık alır. Titreşim Engelleyici Lensler: Adı üzerinde fotoğraf çekerken oluşabilecek titreşimleri yok ederek en iyi kalitede fotoğraflar çekebilmenize imkan sağlayan lenstir. Fiyat olarak diğerlerine göre bir tık daha pahalıdır. Makro Lensler: Bu lensler sayesinde küçük objeleri yakından çekerek yüksek kalitede fotoğraflar elde ederiz. Örneğin insan gözü, örneğin bir böcek. Aşağıda bu lensle çekilmiş bir fotoğraf örneği mevcuttur. Aynalı Lensler: Bu lensler odak uzaklığı arttırılmış lenslerdir. İçinde bulunan ayna sistemi sayesinde, 500-600 metre mesafede bile normal lens gibi çekimler yapabilirsiniz. makro lens

Flaş

Satın aldığımız kameraların hemen hepsinde flaş bulunmaktadır.(Canon Eos 5d, 5d Mark II, Mark III gibi bazı profesyonel fotoğraf makineleri hariç.) Bu flaşlar amatör bir fotoğrafçıyı rahatlıkla tatmin edebilir. Ancak profesyonel fotoğraflar çekmek isteyen bir kişi için yeterli değildir. Bu sebeple aksesuar olarak satın almanız gereken bir diğer unsur flaştır. Ancak yinede siz bir makine satın alırken doğal ışıklı ortamlarda gösterdiği hassasiyeti daha yüksek olan cihazları tercih etmelisiniz.

Hafıza Kartı

Satın aldığınız kamera ile daha çok fotoğraf çekebilmeniz için daha çok depolama alanına ihtiyacınız vardır. Hafıza kartı seçerken yüksek depolama alanına ve yüksek okuma-yazma hızına sahip olan modelleri seçmelisiniz. Yine makine satın alırken ne boyutta depolama alanı desteklediği sizler için önemli bir konu. 111284_nikon_fotograf_makinesi_kapak_fotograflari_1

Batarya

Kompakt makine kullananlar şarjlı pil yerine normal pil ünitesi bulunduran modellere de yönelebilirler. Ancak profesyonel makine satın alacak kişiler zaten Li-on pillere muhtaç durumda. Bu konuda size tavsiyemiz makineyi satın alırken bir de yedek batarya satın almanız. Ayrıca satın aldığınız yedek bataryanın yan sanayi olmamasına, orijinal batarya olmasına özen gösterin. Milyarlar vererek satın aldığınız bir kameranın yan sanayi batarya yüzünden bozulmasını istemezsiniz değil mi?

Manuel Ayar- Otomatik Ayar

Kompakt makinelerin çoğunda manuel ayar diye bir şey yoktur. Makine tüm ayarları yapar ve size sadece fotoğraf çekmek kalır. Ancak profesyonel makinelerde manuel ayarın bulunması çok önemlidir. Çünkü bulunduğunuz atmosfere göre ayar yaparak daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Yukarıda Profesyonel Fotoğraf Makinesi Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli az çok açıkladık. Şimdi belli başlı kavramların en anlama geldiğine ve fotoğraf makinesi satın alırken bu kavramların önemine bakalım.

CMOS ve CCD Sensör nedir?

Bu sensörler makinenin iç kısmında yer alan ve görüntü kalitesini arttırmak için kullanılan, ışığı elektronik sinyallere dönüştüren parçacıklardır. Günümüzde çoğu kompakt ve profesyonel fotoğraf makinesinde CMOS sensörün kullanıldığını görürüz. Bunun sebebi CMOS sensörlerin teknolojik geliştirmelere daha açık olması ve bu sensörlerin daha az maliyetli olması. CCD sensör kullanan makineler de yok değil. Örneğin Pentax K10D, Nikon D1X  gibi cihazlarda bu sensör kullanılmakta. Her ne kadar kalite açısından CCD sensörler CMOS sensörlere oranla daha başarılı iş çıkartsa da günümüz profesyonel fotoğraf makinelerinde tercih edilmemekte.  CMOS sensörler yer kaplamadıklarından dolayı cep telefonu, tablet gibi küçük cihazlarda daha çok tercih edilmekte. Ancak bu sensörlerde kullanılan algılayıcıların ışığa karşı duyarlılıkları CCD’'ler kadar iyi değildir. Bu yüzden aydınlık ortamlarda başarılı sonuçlar verseler de düşük ışık koşullarında CCD sensörlere göre daha kötü sonuçlar verirler. CMOS sensör kullanan cihazlar daha az enerji tüketirler. Bu da daha uzun kullanım deneyimi sunmaları anlamına gelir. Son olarak CCD sensör kullanan makinelerin CMOS sensör kullananlara göre bariz şekilde pahalı olduğunu belirtelim.

Dijital Zoom Nedir ? Optik Zoom Nedir ?

Arkadaşlar eğer profesyonel bir makine alacaksanız Optik Zoom sizin için önemli bir konu. Çünkü optik zoom sayesinde fotoğraf çekerken çekeceğiniz objeye yakınlaştırma yapabiliyorsunuz.Optik zoom değeri ne derece yüksekse yakınlaştırma işlevi o derece iyi ve kaliteli olacaktır. Dijital zoom ise fotoğraf çektikten sonra fotoğrafın üzerinde yakınlaştırma yapmanıza imkan veren bir özelliktir. Samsung-NX300-teknokistan

Deklanşör Gecikmesi Nedir ?

Deklanşör gecikmesi fotoğrafı çeken kişinin düğmeye basmasından sonra fotoğrafın oluşturulması arasında geçen süreyi ifade eder. Sizin anlık fotoğrafları daha iyi çekebilmeniz için (örneğin camınızın önüne konmuş bir kuşun fotoğrafını o kıpırdamadan hemen çekmek) deklanşör gecikmesinin daha kısa olması gerekmektedir. Makine alırken deklanşör gecikmesi en fazla 2 saniye olan makineleri tercih etmelisiniz.

Profesyonel Fotoğrafçılığa Başlangıç İçin Alınabilecek Fotoğraf Makineleri

Evet yeni başladıysanız ve henüz öğrenme aşamasındaysanız veya kısa sürede sıkılıp bırakanlardansanız bu hobiye yüksek paralar harcamadan başlamanızı öneririz. İşe ikinci el bir Canon 650D ve buna ek olarak yine ikinci el Canon EFS 18-135mm IS ile başlayabilirsiniz. İkinci el piyasasına göre bu iki cihazı 1800 TL'ye bağlayabilirsiniz. Yine Nikon D3200 +  18-55mm lens alarak da güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. İkinci el piyasasına göre bu bileşimin fiyatı da 1500-2000 TL arası değişiyor. Bu cihazların yanında Canon 700D + 18-135mm lens gibi bir set alarak fotoğrafçılık kariyerinizi bir tık yukarı taşıyabilirsiniz. Bu cihazları ikinci el olarak da alabilirsiniz. İkinci el piyasasındaki fiyatlara göre tahmini 1500-2000 TL tutacaktır. Canon-700D-18-135mm Battı balık yan gider deyip yüksek bir bütçe belirlediyseniz Canon 70D + uygun bir lens ve diğer aksesuarları satın alarak işi biraz daha yukarı çekebilirsiniz. Ancak bu cihazların ikinci el piyasası bile el yakan cinsten. Ancak bu işe derinden gönül verdiyseniz cebinizden çıkacak olan para 3000-5000 TL arası olacaktır. Artık en iyisi olmak istiyorsanız Canon 7D Mark II 18-135mm lens seti ya da Nikon D7100 ve 18-140mm lens setinden birini alarak en iyilerden olabilirsiniz. Bu cihazların ikinci el piyasası yaklaşık 4000-7000 tl arasında. Unutmayın biz hep ikinci el piyasasından bahsediyoruz. Eğer sıfır almaya niyetiniz varsa cebinizden çıkacak olan para daha da artacaktır. Ancak sıfır almanızı önermiyoruz. Çünkü bu işe bir hevesle başlayıp sonradan vazgeçen çok sayıda kullanıcı mevcut ve bunların tertemiz makineleri bulunmakta. Nikon-7100D-18-140mm Son olarak bunlar bana pahalı geldi ben daha çok gezdiğim yerleri çekeyim, Instagram'a atayım Face'de profil yapayım diyorsanız sizler için de bir kaç makine önerebiliriz. Nikon Coolpix L340, Canon Powershot SX610 veya Olympus Stylus 1  sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır. Soru, görüş ve önerilerinizi haberin altına yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.