Sony yakın zamanda PS4 Pro’yu tanıttı. Bu konsol yeterince özümseninceye kadar yeni bir konsolun piyasaya sürülmesi beklenmiyordu. Ancak piyasada PlayStation’lardan daha yüksek TFLOPS değeri bulunan konsollar olması firmayı birazcık rahatsız ediyor.

Flops bilgisayarın performansını ölçmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Özellikle GPU’da yer alan bu değer PS 4’te 1,82 TFLOP iken Pro versiyonu ile 4,2 TFLOP değerine ulaşmış durumda. Bu konsol için hatırı sayılabilir bir geliştirme. Ancak piyasaya sürülen Xbox Scorpio ve Nintendo Switch gibi konsollar Sony için çok ciddi birer rakip. Üstelik Xbox Scorpio’nun flop değeri PS 4 Pro’nun kine oranla çok daha yüksek: 6 TFLOPS. 

Sony bu nedenle 2020 gibi piyasaya sürmeyi hedeflediği yeni konsolu PS 5’i öne çekmiş gibi gözüküyor. İddialara göre firma yeni konsolu 2018 ikinci yarısı piyasaya sürecek. Bu son çeyrek bile olabilir. Analistlerin tahminine göre konsolun flop değeri 10 TFLOPS‘tan daha yüksek bir değere sahip olacak. Özellikleri gibi tasarımı da komple değişecek. Konsolun ön görülen satış fiyatı ise 500-600 dolar olacak. Ancak bu okuduklarınızın hepsinin sadece bir iddia olduğunu belirtmekte fayda var.

İddiaların son bölümü ise konsolun ilk etapta kendine özel oyunlarla piyasaya sürüleceği 3. parti yapımcılardan yeterli desteği alamayacağı yönünde. Buna neden olarak ise konsolun 4K odaklı bir oyun konsolu olacak olması. Ancak çıkışından bir süre sonra 3. parti üreticiler de destek olacaktır. Bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here