İlk kez 1862 yılında Adam Opel tarafından Almanya’da kurulan Opel, 1899’dan beri otomobil üretiyor. Zaman içerisinde General Motors tarafından hisselerinin tamamı alınan firma son yıllarda zarar ediyordu. PSA, buhün yaptığı açıklamada firmayı satın aldığını duyurdu.

Daha önce Handelsblatt tarafından duyurulan ABD merkezli otomotiv şirketi General Motors’un, Avrupa operasyonu Opel’i rakibi Peugeot Citroen’e (PSA) satılacağı dedikodusu gerçeğe dönüştü. Bugün PSA 2.2 milyar euro karşılığında Opel’i satın aldığını resmen açıkladı. Anlaşma çerçevesinde Vauxhall ve Opel’i satın alan PSA, General Motors’dan tazminat ve şirketin devri için 3 milyar euro alacak. Ayrıca PSA, General Motors’un mali operasyonlarını da 900 milyon euroya satın alındığını açıkladı.

Bu el değiştirme sonucu PSA Avrupa’nın en büyük ikinci araç üreticisi konumuna yükseldi. Bildiğiniz gibi ilk sırada Volkswagen mevcut. Daha önce ikinci sırada yer alan Renault-Nissan grubu ise 3. sıraya geriledi. Sol olarak iki firmanın son yıllarda bir kaç modeli ortaklaşa ürettiklerini de hatırlatalım. Her iki tarafa da hayırlı olsun. Bakalım bu değişim kökü Almanlara dayanan otomobil firmasını nasıl etkileyecek.

Opel Satıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here