IBM, 2016 yılında aldığı 8 bini aşkın patent ile yılın en çok patent alan firması oldu. Patent ihlalleri sebebiyle firmalar çok yüksek bedeller ödemek zorunda kalabiliyor. Bu nedenle patent günümüz teknoloji devleri için önde gelen ayrıcalıklardan.

Her gün patent ihlali sebebiyle dünyada binlerce dava açılıyor. En büyük teknoloji devleri arasında bile patent ihlali gerekçesiyle milyar dolarlık davalar açılmış durumda. Hal böyle olunca ortaya patent yarışı çıkıyor. IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ginni Rometty konuya ilişkin, “IBM olarak inovasyon ve Ar-Ge’ye benzersiz bir bağlılıkla faaliyetlerimize devam ederek inovasyonda 24 yıldır dünya liderliğimizi sürdürüyoruz. Bu yıl patentlerimizle 8 bin bariyerini aşan ilk şirket olduk ve ABD patent rekorunu kırarak inovasyona bağlılığımızı kanıtladık” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Mucitlerimizin keşif, bilim ve teknolojide hem iş dünyası hem de toplumsal alanda ilerlemeye öncülük eden ve yeni kognitif iş çağının kapılarını açan benzersiz katkıları bize büyük bir gurur veriyor.” şeklinde konuştu.

Aslında detaylara bakarsak sadece ABD’de bir yılda binlerce patent alınmış durumda. Aşağıda 2016 yılında ABD’de alınan patent sayısını ve firmaları görebilirsiniz. İlgili veriler IFI CLAIMS Patent Services tarafından sağlanmıştır.

1.IBM – 8.088

2.Samsung Electronics – 5.518

3.Canon – 3.665

4.Qualcomm – 2.897

5.Google – 2.835

6.Intel – 2.784

7.LG Electronics – 2.428

8.Microsoft – 2.398

9.Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. – 2.288

10.Sony – 2.181

US_Patents___Top_10

IBM mucitleri, kognitif bilişim ve yapay zekâ alanlarında makinelerin öğrenmesine, mantık yürütmesine ve farklı veri türlerini verimli bir biçimde işlerken aynı zamanda insanlarla doğal ve tanıdık biçimlerde etkileşim kurmasına yardımcı olacak 1.100’den fazla icadın patentini aldı. Örnek olarak;

En iyi yanıtların sağlanması için bilgisayar ile öğrenme: Kullanıcılar tarafından sorulan sorulara doğru yanıtlar verilmesi, kognitif bilişimin temel hedeflerinden birini oluşturuyor. IBM mucitleri, bir soru için olası yanıtların belirlenmesi ve ardından soruya ilişkin kesin bir referans, bir başka deyişle, modelin doğru olduğunu ve daha da geliştirebileceğini bildiği bir referans değer doğrultusunda her olası yanıtın ne kadar iyi olduğunun belirlenmesi için bir yaklaşım geliştirdi. Bu süreç yinelenen bir biçimde uygulandığında, yanıtın güvenilirliği artıyor ve bir soru için en iyi yanıtlar belirlenerek bilgisayar ile öğrenme modeline dahil ediliyor. Bu model finansal hizmetlerden perakendeciliğe kadar farklı sektörler çapında uygulanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here