Twitter’a rakip olacak yeni bir sosyal platformu çıktı, Mastadon adı verilen sosyal medya platformu iyi bir yatırımcı alması halinde Twitter’ı koltuğundan edebilir.

İsmini simge olarak ise tarih öncesi çağlarda yaşayan nesli tükenmiş Mastodon hayvanından alan site şimdiden 40 bin kullanıcıya ulaşmış durumda. Twitter‘a rakip olacak platformun üreticisi yine bir Twitter kullanıcısı olması işin ilginç yanı. Twitter‘ın son zamanlardaki kullanıcı kaybı kalitesinin düşmesi, yeniliklere ayak uyduramaması  24 yaşındaki Alman Euggen Rockho‘yu bu girişiminin nedeni oldu.

mastadon-1

500 Karakter Sınırı

Mastodon, kullanıcılarına temel olarak hesap oluşturma, başka hesapları takip etme, “toot” adı verilen mesajlar paylaşma gibi özellikleri ile geliyor. 140 karakter sınırı yerine 500 karakter sınırı olacak, bunun yanında kullanıcı siteye girdiğinde istediği sunucuya bağlanabilecek. Bu özelliğe rağmen kullanıcı istediği sunucudaki kullanıcı ile iletişim halinde olabilecek. Uygulamalar ve servisler için açık API sunulurken, site içerisinde birçok farklı özellik eklenmiş durumda.

Şu an için platformun devam edebilmesi için 800 dolar gibi bir ücret gerekirken Alman girişimci bu tutarı kullanıcıların bağışları ile devam ettiriyor. İyi bir yatırım alması halinde Twitter’a rakip olacak bir platform olarak görülen Mastadon bakalım önümüzdeki dönem nasıl bir politika izleyecek.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here