ios spectre için güvenlik güncellemesi ios11.2.2. yayınladı.

Apple firması son dönemde gündemde olan ve mikro-çiplerden kaynaklanan güvenlik açıklarından etkilenmemek için tedbir amaçlı bir ios güncellemesi yayınladı. Apple tüm iphone kullanıcılarının hemen bu güvenlik güncellemesini indirmesi gerektiğini açıkladı.

Tüm iPhone ve ipad modelleri bu ios güncellemesini indirebilecek. Apple firması, güncelleme kapsamında “Spectre” açığına karşıda tedbir alındığını vurguladı. İOS 11.2.2.güncellemesi ile “spectre” tehdidine karşı Safari ve Webkit uygulamalarının daha güvenli hale getirildiği açıklandı.

Teknoloji devi Apple diğer cihazlar; Mac, Apple TV ve Apple Watch içinde güvenlik güncellemesi yayınladı.

Apple ayrıca yakın zamanda Safari için ek bir güncelleme yama daha yayınlayacağını zira, Mac ve ios cihazlarının tarayıcıları üzerinden Spectre saldırılarına maruz kalabileceklerini belirtti. Her ne kadar şu ana dek sansasyonel bir hacker saldırısı gerçekleşmemiş olsa da, Spectre şu ana kadar görülmüş en kötü donanımsal güvenlik açığı olarak tanımlanıyor.

Spectre; İntel,AMD ve ARM tarafından üretilmiş işlemcileri ve tüm marka modeldeki cep telefonlarını tehdit ediyor.

Geçtiğimiz çarşamba günü, güvenlik açıklarına neden olan bu çip arızasının ortaya çıkartılmasının ardından Google ve Microsoft firmaları hangi ürünlerin tehdit altında olduğunu belirten uyarıcı açıklamalar yaptılar.

Google, eğer kullanıcılar en son sürüm güncel yazılımları yüklemişler ise; global telefon pazarının % 80’ini oluşturan Android telefonlar için risk bulunmadığını açıkladı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here