Bir iPhone kullanıcısının yeni bir iPhone modeline geçmek istemesinin arkasında iki neden yatar. Birincisi daha yüksek performans sunan bir işlemci, ikincisi ise daha keskin fotoğraflar çeken bir kamera. Peki iPhone 7 Plus mı yoksa 1600$’lık  Lumix kamera mı daha iyi fotoğraf çekiyor ? İşte cevabı…

Bildiğiniz gibi Apple’ın yeni harikası iPhone 7 Plus arka gövde çift kameraya sahip. Bu iPhone serisi için bir ilk. Üstelik bu kamera normalden 2 kat daha yüksek yakınlaştırma avantajına sahip. Ayrıca bunu yaparken çözünürlükten de ödün vermiyor. Bunun dışında fotoğraflara arka plan bulanıklığı ekleyerek daha sanatsal fotoğrafların yakalanmasına imkan veriyor. 

Bu bizim aklımızda bir soru işaretine neden oldu. Acaba iPhone 7 Plus’ın 2X Zoom yapabilen kamerası ile 2X telefoto kamerasıyla çekilen fotoğraflar arasında nasıl bir fark var ? Acaba iPhone 7 Plus’ın 2X yakınlaştırma ile çekilen fotoğrafları bu 2X telefoto kamera ile aynı kalitede çekim yapabilecek mi ? İsterseniz aşağıdaki fotoğraflara bakarak buna siz karar verin.

Aşağıda göreceğiniz fotoğrafların ilki iPhone 7 Plus ile ikincisi ise Panasonic Lumix GH4 ile çekildi. Profesyonel kamerada var olan lens yerine iPhone 7 Plus’da ki kamerayla benzer bir performans sunan Olympus 25mm F / 1.8 lens kullanıldı. Bu karşılaştırmada kullanılan Panasonic Lumix GH4, 5800 TL gibi bir fiyattan satışa sunuluyor. Bu rakam iPhone 7 Plus’dan biraz daha yüksek. 

7 Plus ile Çekilen Fotoğraf (Sağ alt köşede 2X Performansı)

3

Panasonic Lumix GH4 ile çekilen Fotoğraf (Sağ alt köşede 2x Performansı)

2-1

7 Plus ile manzara fotoğrafı çekmek isteyenler bulanıklaştırma efektini uygulayabilmek isterlerse fotoğrafı çok da uzaktan çekemeyeceklerini bilirler. Çünkü bu efekti uygulayabilmek için fotoğrafı çekmeniz gereken uzaklık mesafesi maksimum 3 metre olmalıdır. Yukarıdaki ilk fotoğrafa baktığımızda iPhone ile yapılan bulanıklaştırma efekti çok da gerçekçi gözükmüyor. İnsana eli titremiş hissi yaşatıyor. Ancak profesyonel kamera ile çekilen fotoğraf son derece tatmin edici.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here