Hackerlar Dallas Texas’da ilginç ve başarılı bir hack olayı gerçekleşti. Yaptıkları eylem ile belediyenin olağanüstü durumlar karşısında ne kadar yetersiz kaldığını gösterdi.

Eylem ise şu şekilde gerçekleşti, Dallas Texas’da gece 23:30’aniden 156 acil durum sinyalleri çalmaya başladı, halk bir süredir haberlerde er alan gök gürültüsü, fırtına haberlerinden dolayı da büyük telaşa kapıldı ve 911 çağrı sistemine yöneldi. Kısa sürede 5 bin kadar çağrı alan sistem kitlendi. Ancak daha sonra hackerlerın işi olduğu anlaşılınca halk sakinleşti.  Ayrıca paylaşılan bilgilerde bir buçuk saatlik sürede 5 bin kadar fazla çağrı alınırken halkın 911 çağrı sisteminde 6 kadar beklediği iletildi. Hükümet yetkilileri The Dallar Morning News’e, yaşanan olayda bilgisayar korsanlarının parmağının olduğunu söyledi. Aslında her ne kadar kötü niyetli bir eylem gibi görülse de aslında hackerlar var olan eksikliği göstermek ve ortaya çıkarmak için böyle bir girişimde bulundu.

güvenlik açığı

SMS ile Uyarma Dönemi Başlayacak

Belediyenin acil durumlar için ne kadar yetersiz bir ekipmana ve donanımlara sahip olduğu. Öyle ki zaten bir süredir hava koşullarından dolayı fırtına ve kasırgaların beklendiği şehirde olası bir doğal afette belediyenin afeti karşılama konusunda ne kadar geride olduğunu gösterdiler. Belediye olağanüstü gibi durumlarda çağrıların yüzde 90’ının 10 saniye gibi bir sürede cevaplamak isterken bu durum sonrası eksiklikler ortaya çıktı.  Federal Acil Durum Yönetim Ajansı da vatandaşları Dallas’ta yaşanabilecek olağanüstü durumlarda SMS ile uyarma konusunda çalışmalara başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here