Öne Çıkanlar diskdigger Laptop pil ömrü nasıl artırılır Kripto para Blockchain Facebook

Kredi Kartı Skandalı ve OnePlus Firmasının Skandallar Kronolojisi

- Bu haber 81 kez okundu.

Kredi Kartı Skandalı ve OnePlus Firmasının Skandallar Kronolojisi

OnePlus Telefonlarda Yaşanan Güvenlik Açıkları

OnePlus, Android telefon üreticisi olarak çok da köklü bir geçmişe sahip değil; ancak aktif olarak piyasada yer aldığı bu son dört yıllık süreçte pek çok skandalla gündemde yerini aldı. Son olarak geçtiğimiz hafta yaşanan kredi kartı açığı sonrası uzmanlar OnePlus telefon almak isteyenlere ciddi uyarılarda bulundu. OnePlus güvenlik açıkları

OnePlus Firması

2013 yılı sonunda Çinli elektronik firması Oppo'nun alt şirketi olarak kurulan OnePlus firması, ucuz fiyatlarla, yüksek kaliteli akıllı telefonlar üretmek maksadıyla yola çıkmıştı. Bu yaklaşımıyla kısa sürede Android fanlarının sempatisini kazanmıştı. Aslına bakarsanız oldukça kaliteli telefonlarda ürettiler. Donanımsal olarak oldukça güzel telefonlar ürettiler; burada bir sıkıntı yok ancak sıkıntı firmanın kendisinde.

Nisan 2014: Kır Telefonunu AI OnePlus Kampanyası

İlk OnePlus telefonu Oneplus One şirketin kuruluşundan sadece 4 ay sonra ilginç bir kampanya ile piyasaya sürüldü. Kampanyada eğer eski akıllı telefonunuzu parçalar ve kamera ile kaydederseniz One Plus One telefonu sadece 1 Dolar karşılığında alabileceğiniz söyleniyordu. Zamanın en popüler telefonları; iPhone 5, Samsung Galaxy Note 3, Nexus 5, Moto X gibi telefonlarda listede yer alıyordu. Çılgınca bir fikir değil mi? Ne oldu? Sadece seçilmiş insanların kırdığı telefonların değiştirileceği söylenmiş olmasına rağmen, kampanyayı yanlış yorumlayan pek çok kullanıcı, telefonlarını kırdı ve mağdur oldu. Daha sonra kırılan telefonların çevreye zararları göz önüne alınarak kampanyada değişikliğe gidildi ve telefonların kırılması yerine iadesi yoluna gidildi. Büyük bir kaosa neden bu kampanya firmaya ders oldu mu? HAYIR!

Mayıs 2014:Davet Sistemi ile Satış 

Sınırlı sayıda telefonu piyasaya süreceğini ve bu nedenle davetiye yoluyla satış yapacağını açıklayan firma,  bunda da çuvalladı. Telefonu almak isteyenler bir takım anket ve yarışma sürecinden geçmek zorundaydı. Kazananlar yakınlarına sınırlı sayıda davetiye verebilecekti. Bunu yapmak için 24 saat süresi olacaktı. Sistem en iyimser tanımlama ile fazla kibirli idi. Yani sizden telefon almak isteyen insanları, ödeyecekleri para dışında birtakım aşamalardan geçirmek; telefona hak kazanmak anlamına geliyordu.

Mayıs 2014: sarı Ekran ve Garanti Vakaları

OnePlus One piyasaya sürüldükten çok kısa bir süre sonra, kullanıcılardan çok sayıda ekran sararması şikayeti geldi. Firmadan gelen açıklama şok etkisi yarattı. Zira bunun garanti kapsamına girecek türde bir kalite problemi olmadığını açıkladılar. Kullanıcılar bu konuda hayal kırıklığına uğradı ve bize göre son derece haklılardı. En azından daha cihaz kutudan yeni çıkmışken karşılaşılan bu tür sorunlarda firma yardımcı olabilirdi.

Ağustos 2014: "Ladies First" Önce Bayanlar Kampanyası

Şirketin hastalıklı-düşünce ile üretilmiş kampanyalarından "Önce Bayanlar" kampanyasında telefon alabilmek için kadın olmanız, vücudunuza yada bir kağıda çizdiğiniz One Plus logosu ile fotoğraf çekerek şirkete yollamanız isteniyordu. Forum sayfasında yayınlanan bu fotoğraflar, çoğunluğu erkek olan kullanıcı kitlesi tarafından oylanacak ve ilk 50 kişi  davetiye almaya hak kazanacaktı. Kampanya; kadınları aşağıladığı gerekçesi ile yoğun tepkiler aldı ve iptal edildi.

Kasım 2014-Nisan 2015: Cyanogen OS

One Plus tarafından kullanılan Cyanogen OS, Android temelli çalışan bir telefon yazılımıydı. Başlangıçta satışlar olumlu etkilendi ancak sonrasında bu yazılım One Plus için kabusa dönüştü. Kasım 2014'te Cyanogen firması, Hindistan menşeli Micromax firması ile anlaştığını ve orada üretilmesi planlanan telefonlara yazıIım hizmeti vereceğini açıkladı. Sonrasında anlaşma gereği One plus telefonlaarının Cyanogen işletim sistemi ile Hindistan'da satış yapması yasaklandı. Bunun üzerine OnePlus firması kendi işletim sistemi olan Oxygen OS versiyonuna geçiş yaptı. Ancak Cyanogen firması ile kavgaları bir süre daha devam etti. Cyanogen firmasının iddiası OnePlus firmasının kendi markaları üzerinden ün kazandığı ve marka bilinirliğinin arttığı yönünde idi. İki firmanın kavgası kamuoyu önünde yaşandı ve hoş olmadı. Telefonu Cyanogen kurulu teslim alan kullanıcılar, bir süre sonra Oxygen sürüme geçmek zorunda kaldılar ve daha zayıf bir işletim sistemi ile devam etmek durumunda kaldılar. Şirketin ilk yılı işte bu zorluklarla başladı ve aslına bakarsanız başka küçük firmalar bu kargaşadan böyle yok olmadan çıkamazlardı.

Ağustos 2015:OnePlus 2

Seriye Oneplus 2 ile devam eden firma, davetiye ile satış saçmalığına devam etti. Kuzey Amerika'da 2-3 hafta süren sipariş gecikmeleri ve ürün kalitesi ile ilgili şikayetler gündeme oturdu. Ürünün Lansmanı sonrasında yaşanan aksilikler nedeniyle şirket CEO'su bir açıklama yaparak özür diledi. Şirket ard arda yaptığı hatalarla ve özür açıklamalarıyla akılda kaldı.

Kasım 2015: One Plus bozuk USB-C kablosu nedeniyle gündemde

Şirket akıllı telefon dışında USB-C ve USB-C mikro-USB dönüştürücü satışına başladı. Ne var ki; Uzmanlara göre ürünler standartları karşılamaktan uzak kalmıştı. Oneplus firması bir kez daha kendini hatalar ve özürler zinciri içerisinde buldu. Yinede ürünlerin One Plus telefonlarla uyumlu olduğu, sadece diğer markalarla uyum sorunu yaşanabileceği açıklandı.

Haziran 2016: IMEI verilerinin server'a güvenli olmayan bir bağlantı ile aktarıldığı ortaya çıktı.

Android yazılım kullanan tüm telefon firmalarında sistem aynı çalışır. Yeni yazılım güncellemesi olup olmadığını sorguladığınızda bunu telefonun firma server'ına bağlanarak yaparsınız. One Plus 3 telefonlarında bu sorgulama yapılırken, IMEI bilgilerinin güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden server'a aktarıldığı ve bunun ciddi birgüvenlik zafiyeti olduğu ortaya çıktı. Hatta uygun(legal) bir IMEI olmasa bile güncelleme için serverla bağlantıya geçilebildiği ortaya çıktı.

Ocak 2017: OnePlus tüketicinin kararlarında etki sahibi olan Benchmarkları yanıltmaya çalıştı.

Android telefonların performans analizlerini yapan benchmark testleri için One Plus firması, CPU değerlerini manipule etmeye çalıştı. 2013 yılında benzer şekilde Samsung, HTC ve Sony gibi büyük firmalar da manipülasyon suçlaması ile karşı karşıya kaldığından, bu konu gündemi fazla etkilemedi. Ancak Haziran 2017'de OnePlus 5 benchmark değerlerinin % 5 oranında yüksek gösterilmesi geniş yankı uyandırdı.

Haziran 2017: OnePlus 5 ekranı ters takılmıştı.

One Plus 5 cihazların bazılarında ekranın alt-üst ters olduğu kullanıcılar tarafından bildirildiğinde firmanın; dual kamera lenslerinin kablolarının üst tarafta daha uygun yerleştirilebilmesi maksadıyla böyle bir tedbir almış olabileceği açıklanmıştı.

Temmuz 2017: One Plus 5 911 arandığında yeniden başlatılıyor

2017 Temmuz ayında bir binanın yandığını gören One Plus 5 kullanıcısı 911'i aramaya çalışırken telefonu iki kez yeniden başlatıldı. Bu olaydan hareketle One Plus 5 cihazında bir hafıza problemi olduğu ve böyle acil durumlarda bu açığın ciddi sonuçlara yol açabileceği saptandı. Şirket buna hızlı bir çözüm üretti ancak yinede güvenilirliğinin sorgulanmasını engelleyemedi.

Ekim 2017: OnePlus Onay Almadan özel Verileri Topluyor

2017 Ekim ayı içerisinde OnePlus yardımı Oxygen OS tarafından cihaz kullanımı ile ilgili verilerin toplandığı ortaya çıktı. Aslında bu genel olarak tüm firmalarca yapılan bir şeydi ancak; burada fark, kullanıcının kişisel verilerine erişim ile sonuçlanabilecek bir açık bulunmasıdır: Cihazın seri numarası alınıyordu. Şirket açıklamasında iki tarz veri topladığını; birincisinde kullanımla ilgili analitik verileri, ikincisinde ise daha iyi satış sonrası hizmet verebilmek adına cihaz bilgilerini topladığını açıkladı. Ayrıca tüm verilerin HTTPS üzerinden aktarıldığını ekledi. Burada önemli olan ne yapılıp yapılmadığı değil,  bunun için kullanıcı onayı alınmamış olmasıydı. OnePlus hemen burada tedbir aldığını açıkladı ve durumu düzeltti, ancak elbette önemli olan bunu baştan hiç yapmamaktı.

Kasım 2017: Yeni ve Daha Önemli Bir Güvenlik Sorunu

Veri toplama skandalının üzerinden henüz 1 ay geçmişken, OnePlus telefonların EngineerMode ile bootloader pas geçilerek root edilebildiği ve bunun arka kapıdan giriş imkanı sağlayan ciddi bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı. OnePlus firması bunun o kadar da ciddi bir güvenlik açığı olmadığını iddia etse de, saldırıların root üzerinden erişimle yapıldığı unutulmamalı. OnePlus bunu da Engineer Mode'u silerek süratle çözdüğünü açıkladı.

Ocak 2018: Kredi kartı skandalı

Yaklaşık 40,000 kredi kartının maruz kaldığı bu güvenlik açığı, One Plus 3T için yayınlanmış Oxygen OS beta versiyonunda bulunan şüpheli bir APK'nın bir kullanıcı tarafından açığa çıkarıIması ve twitter üzerinden paylaşması ile ortaya çıktı. Firmanın savunması, olayın kendinden daha enteresandı. Bu açığın Çin'de piyasaya sürdükleri telefonlarda kullandıkları Hydrogen OS'den kalma olduğunu ve Oxygen OS'de yanlışlıkla bulunduğu açıklaması geldi. Zira uygulama ekran görüntülerini Çin'de yerleşik bir firmaya yolluyordu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.