Ekonomik anlamda ciddi bir buhrandan geçen ülkemizin parası, maalesef her geçen gün dolar ve euro karşısında eriyor. Piyasalardaki son durum haberimizin detaylarında!

Türkiye ekonomik olarak kötü bir dönemden geçiyor. Sınırımızın diğer ucunda yıllardan beridir süren savaş ve bunun akabinde birden fazla terör örgütleri ile mücadele halinde olmamız, ekonomik anlamda da zor bir dönemden geçmemize sebebiyet veriyor. 2017 yılını tasarruf yılı olarak belirleyen hükümet bu yöndeki adımlarını atarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın patinaj benzetmeleri aslında durumu daha net şekilde açıklıyor. Dolar ve Euro’nun TL karşısında değerlendirmesi sonrasında başlatılan “dövizini bozdur” kampanyasına katılım yoğun olsa da, bugün itibariyle bunun çok etkili olmadığı görülüyor.

Dolar

Güne Rekor İle Başladılar

Dolar bugün güne rekorunu tazeleyerek 3,73 ile başladı ve Türk lirası karşısında yükselişini sürdürdü. Euro ise gün içerisinde 3,93’ün üzerine çıkarak rekor tazeledi. Türk Lirası, Amerikan doları karşısında bir günde tam %2,5 değer kaybı yaşadı. Bu kaybın Euro karşısında ise %2 dolaylarında seyir ettiği görüldü.

Merkez Bankasının adımları da fazlasıyla merak ediliyor. Faizlerin arttırılması konusunda nasıl bir tepki vereceği merak edilen Merkez Bankasının ilk faiz toplantısı 24 ocak günü gerçekleştirilecek. Haliyle piyasalar bununla beraber yeniden şekillenecek. Türkiye’ye yatırım yapılabilir notu veren tek finansal derecelendirme şirketi olan Fitch ise değerlendirmelerini 27 ocakta yapacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here